Ana SayfaBarkod Tescili

Barkod Nedir?

Barkod, makineler tarafından okunabilecek şekilde görsel olarak etiket veya metal gibi bir yüzey üzerinde sunulmasıdır.

Barkod değişik kalınlıktaki dik çizgi ve boşluklardan oluşur. Barkod için verinin otomatik ve hatasız bir şekilde başka bir ortama aktarılması için kullanılan bir yöntem de diyebiliriz.

Barkod ile stok kodu, seri numarası, personel kodu gibi bilgilerin gösterilmesi ve okunabilmesi sağlanır.

Barkod, ürünün kodu veya ürün ile ilgili açıklamalar içermemelidir. Barkod sadece o ürüne ait bir referans numarası içermelidir. Bu referans numarası bilgisayara tanıtılır ve ürüne ait detaylı bilgiler bilgisayarda tutulur. Daha sonra bu referans numarası kullanılarak o ürüne ait bilgiye erişilir.

Bugün dünyada kullanılan bir çok barkod çeşidi bulunmaktadır.

Barkod Numarası Başvurusu için Gerekli Belgeler

Barkod Sistemine üye olmak isteyen firmaların aşağıda sıralanan belgeleri hazırlayarak Teslim etmesi gerekmektedir.

Barkod Numarası Alımına İlişkin Hizmet Sözleşmesi,

  • Barkod Numarası Başvuru Formu: Firmanın ünvanı, adresi, telefonu ve faaliyet konusuna ilişkin bilgileri içeren basılı formdur.
  • Noter Onaylı Taahhütname: Firmanın TOBB`nin barkod kullanımı hakkındabelirlediği kurallara uyacağını taahhüt etmek üzere noterde onaylatılan belgedir.
  • Oda Kayıt Sicil Sureti: Firmanın Ticaret, Sanayi, Ticaret ve Sanayi Odasına ya da Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olduğunu gösterir belgedir. Firmanın kayıtlı olduğu odadan alınır.
  • Gelir Tablosu: Firmanın başvuru yaptığı yıldan bir önceki mali yıla ait cirosunu gösterir belgedir. Kayıt yılı içerisinde kurulan firmalardan Gelir Tablosu yerine Ticaret Sicili Gazetesi.
  • Ticaret Sicili Gazetesi: Firma, üyeliğe başvurduğu yıl içinde kurulduysa, firmadan başvurduğu yıl içinde kurulduğunu gösterir Ticaret Sicili Gazetesi.
  • Sisteme Giriş Ücretinin Ödendiğini Gösterir Banka Dekontu: Sisteme Giriş Ücreti firmadan bir kez alınır.
Call Now ButtonBizi Arayın