Ana SayfaPatent Tescili

Teknolojinin her alanındaki buluşlara yeni olması, buluş basamağı içermesi ve sanayiye uygulanabilir olması şartıyla patent verilir.

Patent sahibi, buluşun yeri, teknoloji alanı ve ürünlerin ithal veya yerli üretim olup olmadığı konusunda herhangi bir ayrım yapmaksızın patent hakkından yararlanır.

Patent tescilinden doğan haklar patent başvuru sahibine aittir. 3.kişiler patent konusu ürünün üretilmesi, satılması, kullanılması veya ithal edilmesi veya bu amaçlar için kişisel ihtiyaçtan başka herhangi bir nedenle elde bulundurulmazlar.

PATENT YENİLEME İŞLEMİ
Yenileme işlemi patent yada faydalı modellerin haklarının devam etmesi için şarttır. Başvuru yapılan tarihten itibaren her yıl Türk Patent Enstitüsünün belirlemiş olduğu yıllık harç ödemelerinin yapılması gereklidir. İlgili harç tutarlarının belirlenen süreler içerisinde yatırılmaması durumunda patent veya faydalı model hükümden düşer ve halka açık hale gelir.
PATENT LİSANS İŞLEMİ

Buluş sahibi buluşu üzerinde ki tek ve münhasır olan haklarını kendi kullanabileceği gibi başka bir kişiye de patent lisans sözleşmesi ile kullandırabilir, yani kullanım haklarını devredebilir.

Lisans sözleşmesi basit veya inhisari olarak yapılabilir. Basit lisans, mali hak sahibinin başkalarına da aynı lisansı vermesine engel olmayan lisans türüdür. Kanun veya sözleşmeden aksi anlaşılmayan lisans, basit lisans sayılır. İnhisari lisans ise lisansın bir kişiye tahsis edilmesidir. İnhisari  lisans ile eser üzerindeki tüm haklar devredilmez, başkasına lisans verilmesine engel olur.

PATENT DEVİR İŞLEMİ

Patent, sahibine üretim ve kullanım hakkı verdiği gibi satış ve kullandırma yöntemi ile gelir imkanıda sağlamaktadır. Patent başkasına devir edilebilir. Böyle bir durumda tüm haklar süresiz olarak devir alan şahıs yada firmaya geçmektedir. Patent devir işlemi ile devir edenin patent üzerindeki tüm hakları son bulmaktadır.

PATENT İZLEME HİZMETİ

Patent ve faydalı model başvuruları resmi markalar bültenlerin de kamuyla paylaşılmaktadır.Bu patent yada faydalı modellerin izlenmesi ise gerek Türkiye de gerekse dünyanın her hangi bir yerinde mümkündür.Bir buluşun korunabilmesi için dünya çapında mutlak yenilik kriterine sahip olması gerektiği düşünülür ise yapılan herhangi bir başvuruya yeni olmadığı sebebi ile itiraz edilebilmektedir.

Mevcut patentinizin tescil ile sonuçlanmış olması sınırsız koruma sağlayamamaktadır . Benzer buluşlar ile karşılaşmamak ve tescilinizi koruyabilmek adına bültenleri izlemek ve benzer yayınlara itirazda bulunmak en doğru yoldur.

Call Now ButtonBizi Arayın